Рівновага: види та принципи

Рівнавага – це стан, при якому всі форси та моменти, що діють на тіло, взаємно компенсуються, і воно не змінює свого стану спокою або рівномірного руху. У фізиці існують різні види рівноваги, кожен із яких має свої особливості та умови виникнення.

Статична рівновага відбувається, коли сума всіх прикладених сил дорівнює нулю, і в результаті тіло не змінює свого стану спокою. Цей стан притаманний предметів на горизонтальній поверхні чи тіл, підвішених на нитки. Для підтримки статичної рівноваги необхідно, щоб точка застосування всіх форсів знаходилася на одній вертикальній лінії.

Динамічне рівновагу настає, коли сума всіх прикладених сил дорівнює нулю, і тіло зберігає свій рівномірний рух без зміни швидкості та напрямку. Така рівновага виникає під час руху однорідних тіл, наприклад, куль або плоских пластин.

Існує також стійка рівновага, при якому тіло, перебуваючи в рівновазі, повертає себе в цей стан після невеликих збурень. Відступ від стійкої рівноваги викликає виникнення сили, що повертає. Прикладом стійкої рівноваги може служити гиря, підвішена на нитці або куля на похилий площині.

Тип рівновагиОпис
Механічну рівновагуСтан, при якому сума всіх механічних сил, що діють на тіло, дорівнює нулю
Термодинамічна рівновагаСтан, у якому система перебуває у рівновазі з довкіллям і змінює свого стану з часом
Хімічна рівновагаСтан, при якому концентрації реагентів та продуктів реакції не змінюються з часом
Економічна рівновагаСтан, при якому попит та пропозиція на товари чи послуги рівні, і не виникає ні надлишку, ні нестачі товарів чи послуг
Емоційна рівновагаСтан, при якому людина перебуває в гармонії зі своїми емоціями та почуттями

Що таке рівновагу простими словами?

Рівноважні, або баланс, – стан системи, що описується в природничих і гуманітарних науках: система вважається перебуває в стані рівноваги, якщо одні на неї компенсуються іншими або відсутні взагалі.

Як визначити вид рівноваги?

1) Якщо тіло може обертатися біля закріпленої осі, воно перебуває у положенні рівновагиякщо вісь проходить через центр мас тіла (байдуже рівновага). Якщо центр ваги тіла знаходиться нижче осі обертання (стійке рівновага). Якщо вісь обертання нижче за центр мас тіла, то рівновага буде нестійким.

Як людина тримає рівновагу?

Будь-які рухи голови стимулюють вестибулярний апарат, який знаходиться у внутрішньому вусі. При цьому виникають рефлекторні скорочення м'язів, що сприяють випрямленню тіла та збереженню пози. Ця система постійно говорить нам, що найбезпечніше становище – вертикальне.